Nie lada niespodzianką było poinformowanie dziś przez Miejskie Zakłady Autobusowe o wypożyczeniu na testy autobusu ... Ikarus. Obenie węgierski producent autobusów próbuje swoich sił w calkowicie nowym segmencie dla niego, czyli pojazdów elektrycznych. W skrócie mówiąc, Ikarus próbuje zaistnieć i spróbować swoich sił, w obecnie bardzo popularnej, elektromobilności. Specjalnie zarejestrowana w Polsce firma Ikarus Bus sp. z o.o. (z siedzibą w Mościskach pod Warszawą), rozpoczęła prezentację całkowicie elektrycznego Ikarusa o oznaczeniu 120e. Jest to typowy 12-metrowy autobus z układem drzwi 2-2-2. Na pokład zabiera 84 pasażerów, w tym na 28 miejscach siedzących. Dodatkowo zainstalowano dwa siedzenia rozkładane w strefie dla wózków (tzw. rzeźni), które w polskich warunkach są bezużyteczne (jak wiadomo, pasażerowie cenią sobie siedzące za wszelką cenę, często blokując miejsca dla wózków [patrz tramwaje PESA Swing przed remontem]). Autobus niestety nie posiada pantografu, przez co nie da się go doładowac na krańcu. Wyposażono go jedynie w ładowanie plug-in za pomocą kabla ze stacji ładującej.
Autobus dostał przydział do zajezdni Woronicza i otrzymał numer 944. Od 1 do 16 września będzie na stałe przypisany do niezbyt wymagającej oraz peryferyjnej linii 200 łączącej dw. Centralny z Konstancinem-Jeziorną. W dniu 1 września wyjedzie na 2/200. Jak informuje MZA, będzie odjeżdżał z dw. Centralnego o 8:45, 11:30, 14:10 oraz 16:50.
Warszawa jest dopiero trzecim miastem w Polsce, w którym testowany jest Ikarus 120e. Pierwszym był Kraków, gdzie tamtejsze MPK skierowało go do obsługi linii 124/424 oraz 169/469. W dawnej stolicy Polski spędził około miesiąca. Drugim miastem był Kraśnik, gdzie był skierowany na około tygodniowe testy, gdzie można było go spotkać na liniach 2 i 7.
Obecny Ikarus oczywiście nie ma nic wspólnego z dawną potęgą Ikarusa z lat 70-tych czy 80-tych gdzie produkował bardzo dużo autobusów modelu 260 i 280 do ZSRR czy Polski. Model 120e nie nawiązuje w ogóle do serii 200 czy 400. Jest on oparty na wielu kompontentach z Chin. Wśród sympatyków komunikacji miejskiej pojawiło się już niezbyt pochlebne określenie "Ikarus z AliExpress".
Dane techniczne autobusu Ikarus 120e
Źródlo danych technicznych - strona producenta.
Zdjęcia autobusu możecie zobaczyć w naszej galerii "Warsztat".