slidexxx

klawisz szukajka

klawisz szukajka


 

Partnerzy strony

Logo MZA - Miejskich Zakładów Autobusowych Logo TrasbusLogo Narodowego Archiwum CyfrowegoBanner muzeum MZA

Galerie

Odwiedzający

Odwiedza nas 116 gości 

PKS Grodzisk Mazowiecki

 


Pokaż teren zajezdni PKS Grodzisk Mazowiecki na większej mapie

 

Historia z obsługą warszawskich linii autobusowych przez PKS Grodzisk Mazowiecki na zlecenie ZTM rozpoczęła się w kwietniu 1994 od obsługi linii 714, a następnie 713. W późniejszym okresie doszły kolejne linie podmiejskie..
Główna siedziba PKS Grodzisk Mazowiecki mieści się w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Chełmońskiego 33 gdzie znajdują się hale naprawcze, lakiernia i automatyczna myjnia.
Wozy z pierwszego kontraktu na obsługę linii warszawskich garażowały w większości właśnie tam choć zdarzało się, że można było je spotkać zaparkowane na ulicach czy prywatnych posesjach.
W 2001 r. PKS wygrał przetarg na obsługę 36 brygad w północnej i zachodniej części Warszawy. Do realizacji tego kontraktu zakupiono 25 szt. nowych Jelczy 120M które po wygaśnięciu kontraktu zostały sprzedane do innych przedsiębiorstw komunikacyjnych.
W tym też roku zostaje uruchomiona zajezdnia przy ul. Klementowickiej 2, a właściwie plac postojowy. Na terenie znajdujduje się tylko prowizoryczna stacja paliw, ręczna myjnia oraz hotel pracowniczy dla kierowców.
W 2004 r. PKS wygrywa kolejny przetarg na obsługę 30 brygad  do obsługi północnej i południowej części Warszawy. Do obsługi zakupiono 33 szt. autobusów Jelcz Supero będącego zmodyfikowaną wersją autobusu Jelcz 120M.
Po zakończeniu kontraktu wozy zostały przenumerowane na zakres numeracji stosowanej w PKS Grodzisk Mazowiecki a następnie część z nich sprzedana do innych przedsiębiorstw komunikacyjnych.
W 2007 r. PKS wygrywa kolejny przetarg na obsługę linii ZTM w okresie 2007 – 2016 a rok później kolejny na obsługę kolejnych 50 brygad w okresie 2008 – 2017. Do obsługi zakupił autobusy Scania CN270UB OmniCity.

Linki:

  1. Tabor

 

Zdjęcia na Omni-Busie:

  1. Galeria Współczesna

 

 

 

Polecamy

Historia Transportu Publicznego  Baner Naklejkowo