Na przełomie lat 70 i 80 firma ZF wprowadziła do produkcji serię skrzyń biegów Ecomat. Były to automatyczne skrzynie z przekładnią hydrokinetyczną oraz 3 przekładniami planetarnymi. Głównym zastosowaniem był montaż w autobusach miejskich, gdzie skrzynia taka wykazywała najwięcej zalet. Automatyczna skrzynia po pierwsze ułatwiała pracę kierowcy, wyłączając co z pochłaniającego uwagę procesu zmiany biegów, a także zmniejszała zmęczenie wynikające z wielogodzinnej pracy - kierowca unikał kilkuset zmian przełożeń dziennie. Mniejsze zmęczenie kierowcy to jednocześnie większa koncentracja i poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za automatyczną skrzynią przemawia również płynne ruszanie z miejca, płynna zmiana biegów oraz mniejsze obciążenia w układzie obciążenia napędu, wynikające z płynniejszej zmiany przełożeń, pozbawionej szarpnięć na sprzęgle. Wady automatycznych skrzyń, takie jak wyższa cena zakupu, bardziej skomplikowana obsługa i wyższe zużycie paliwa, pozostały w cieniu zalet.
Rysunek skrzyni ZF Ecomat. Opis: 1 - obudowa przekładni hydrokinetycznej połączona z pompą, 2 - hamulec turbiny, 3 - turbina, 4 - zwalniacz, 5 - hamulce wielopłytkowe załączające zwalniacz, 6 - hamulce wielopłytkowe poszczególnych przekładni planetarnych, uruchamiające poszczególne biegi. Źródło ilustracji: prospekt reklamowy
Seria Ecomat uzyskała rynkowy sukces. Skrzynie te instalowali praktycznie wszyscy znaczący producenci autobusów miejskich, stąd też łatwo było spotkać ją w warszawskich autobusach, z których można wymienić przykładowo następujące modele: Ikarus 260.73, Jelcz M121M (na przemian z Voith Diwa), Neoplana N4020td (w wypadku wersji z silnikiem MAN), Solaris Urbino 15 i MAN NG313 (na przemian z Voith). Występuje ona głównie w wersji 4 i 5 biegowej. Po 2007 r. popularyzować zaczęła się wersja 6-biegowa, w której dąży się do stałego utrzymania silnika w optymalnym pasmie prędkości obrotowych. Skrzynię 6-biegową serii Ecomat zastosowano w Scaniach Omnicity oraz Urbino 12 z MZA, rocznik 2007.
Z punktu widzenia klimatu jazdy, skrzynia biegów Ecomat charakteryzuje się charaktertystycznym wyciem przy ruszaniu i przełączaniu biegów. Szczególnie rozpoznawalny jest dźwięk zmiany biegu z 2 na 3.
Na poniższych ilustracjach zaprezentowano budowę skrzyni biegów ZF Ecomat.
Skrzynia z wyciętą ćwiartką, dla zobrazowania budowy. Na ilustracji oznaczono zwalniacz. Źródło: prospekt reklamowy
System sterowania skrzyni ZF Ecomat. Opis: 1 - przełącznik, 2 - sterownik elektroniczny EST 18
Elektroniczny sterownik EST18. Opis po niemiecku rzecze co następuje: "Nowoczesny mikroelement obliczeniowy umożliwia realizację kompleksowej regulacji oraz wymianę danych z pozostałymi systemami elektronicznymi."
Schemat pracy skrzyni na poszczególnych biegach.