Logo Logo


K O M U N I K A T Y


Home > Zagranica > Japonia

652

Bardzo chciałem zobaczyć oryginalny tramwaj 652. Seria 650 to tramwaje, które dotarły do Hiroshimy w 1943 roku. Cztery z nich przetrwały wybuch bomby atomowej nad miastem, choć zostały zdmuchnięte z torów i uszkodzone. 651 i 652 okazyjnie jeżdżą do dziś, 654 stoi w jakimś muzeum. Losu 653 nie znam. Niestety Hiroshima nie raczyła odpisać na maile i próby kontaktu przez FB, a sam nie byłem w stanie wyśledzić, gdzie je można sfotografować.

Dlatego nie będzie foto 652. Na zdjęciu tramwaj 652 ułożony z papierowych żurawi. Żurawie jako symbol pokoju i pragnienia rozbrojenia arsenałów jądrowych świata znajdziemy zarówno w Hiroshimie jak i w Nagasaki. Związana z nimi jest historia Sadako Sasaki (polecam przeczytać na Wiki).

Mnie jednak o wiele ciekawsza wydaje się historia Amedy Toyoko - nastoletniej dziewczynki, która w tym czasie chodziła do szkoły zarządzanej przez Hiroshima Dentetsu i pracowała jako konduktorka, a potem motornicza. Prowadziła pierwszy, uruchomiony 3 dni po wybuchu (!) tramwaj w Hiroshimie. Jej historię ekranizowano w 2015 roku, ale zaczęło się od mangi narysowanej przez Jej wnuczkę, którą można (po angielsku) przeczytać tutaj: http://sasurai.o.oo7.jp/2/G_sobo_En.html - gorąco polecam, historia jest niesamowita pod wieloma względami.

fot. Rafał Muszczynko

Rate this file (No vote yet)
File information
Filename:652_zurawie.jpg
Album name:raffi / Japonia
Keywords:Japonia / Hiroshima / 652
Data:2016.10.06
Miejsce:Park Pokoju, Hiroshima
Numer pojazdu:652
Filesize:239 KiB
Date added:Nov 25, 2016
Dimensions:1000 x 664 pixels
Displayed:97 times
URL:http://omni-bus.eu/podroze/displayimage.php?pid=7727
Favorites:Add to Favorites
Add your comment 
Name Comment
Confirmation 
Laughing :lol: Razz :-P Very Happy :-D Smile :-) Neutral :-| Sad :-( Crying or Very sad :cry: Cool 8-) Surprised :-o Confused :-? Embarrassed :oops: Shocked :shock: Mad :-x Rolling Eyes :roll: Wink ;-) Idea :idea: Exclamation :!: Question :?: