HISTORYCZNE LINIE AUTOBUSOWE W WARSZAWIE

Jedną z najkrócej kursujących linii pospiesznych w Warszawie, a zarazem najwcześniej zlikidowaną, była linia pospieszna "L". W Warszawskiej komunikacji miejskiej L-ka odegrała dwa krótkie epizody, kursując od 21 maja 1967 do 31 marca 1968 roku, oraz od 25 listopada 1973 do 4 lutego 1974. Linia została uruchomiona w celu szybkiego i sprawnego dojazdu z centrum miasta do lotniska. W pierwszym okresie kursowała przez całe miasto, łącząc krajowy port lotniczy z centrum, a dalej Targówek i Zacisze. W drugim okresie kursowania (rok 1973) połączyła tylko centrum z międzynarodowym portem lotniczym. Idea połączenia na lotnisko linią o tej właśnie literze była słuszna, bowiem L-ka kojarzyła się z lotniskiem, niestety linia kursowała tak krótko, że Warszawiacy nie zdążyli się nawet do niej przyzwyczaić. Bezpowrotnie linia została zlikwidowana w dniu 4 lutego 1974 roku.

LINIA POSPIESZNA, STAŁA

Jelcz MEX na linii L
 
Foto: Archiwum Stolica
Poniżej zamieszczone są przebiegi tras linii L

Trasa z 21.05.1967

Port Lotniczy Okęcie - 17 Stycznia - Żwirki i Wigury - Raszyńska - plac Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - Marszałkowska - plac Dzierżyńskiego - aleja Świerczewskiego - most Śląsko-Dąbrowski - aleja Świerczewskiego - Radzymińska - Generalska - Zacisze

Trasa z 25.11.1973

Międzynarodowy Port Lotniczy - Żwirki i Wigury - Raszyńska - plac Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - Emilii PlaterSTAN KRAŃCÓW (na początku kursowania)


STAN KRAŃCÓW (pod koniec kursowania)_______________________ _______________________
Poprzednia__________________Powrót___________________Następna

01.09.2011 autor: P.B. Jezierski