ZASADY DODAWANIA ZDJĘĆ NA PORTALU OMNI-BUS I KILKA PODSTAWOWYCH WSKAZÓWEK
 1. Dodanie zdjęcia do galerii jest równoznaczne z potwierdzeniem własności bądź praw do tego zdjęcia. Użytkownik dodający zdjęcie wykonane przez innego autora jest zobowiązany do umieszczenia stosownej informacji o wykonawcy zdjęcia w podpisie zdjęcia bądź w postaci znaku wodnego na samej fotografii.

 2. Wszyscy użytkownicy dbają o jakość galerii – umieszczamy tylko te zdjęcia, które wykonane są prawidłowo pod względem technicznym. Pod pojęciem zdjęcia poprawnego uznaję takie, podczas wykonywania którego

  1. autor kierował obiektyw w przeciwną stronę odnośnie kierunku słońca, czyli że gdy naciskałeś spust migawki, słońce ogrzewało Twoje plecy (ew. bok), a nie twarz. W dniach w których niebo jest całkowicie zachmurzone, czujnik aparatu i tak wychwyci jeśli kierowałeś obiektyw „pod słońce” i niebo ukaże się jako biała plama, natomiast reszta na zdjęciu będzie ciemną, szarą miazgą, zatem zasada słońca na plecach obowiązuje zawsze i wszędzie oraz podczas wszelkich warunków atmosferycznych panujących za dnia. W nocy możesz fotografować prosto w księżyc – wolna wola.

  2. jeśli korzystasz z pełnej automatyki aparatu podczas kiepskich warunków pogodowych (ciemno, szaro, buro), aparat nastawi wysoką czułość (ISO). W kilkuletnich aparatach (nawet drogich) bądź tańszych nowszych pojawi się wtedy na zdjęciach tzw. „szum” - kolorowy u Nikona i Sony (firmy korzystają z tych samych matryc) i monochromatyczny u reszty producentów. „Szum” szpeci zdjęcie – łatwo można go wyeliminować stosując umiejętnie prosty i darmowy program „Noisware Community”.

  3. W dzisiejszych czasach obróbka zdjęcia to obowiązek. Obróbka to nie tylko kadrowanie zdjęcia (pozbywanie się niechcianych szczegółów), zmniejszanie rozdzielczości i wielkości. Zdjęcie można łatwo dopieścić w programach do obróbki zdjęć (jasność, kontrast, kolor). Wypada też usunąć krzywizny – walące się do środka zdjęcia budynki to efekt wychylenia aparatu do góry, należy tego unikać albo w obróbce prostować. Zwykłe krzywizny (przekrzywienie aparatu w lewo czy w prawo) prostuje się do znajdującej się najbardziej w centrum kadru budowli – nigdy do słupów, latarń czy drzew

 3. Galeria to galeria – nie należy tego mylić z miejscem wrzutu dowolnego zdjęcia.

 4. Słowa Kluczowe (Tagi)
  Tagi określają 4 informacje:

  • model pojazdu (np. NG313, SU15, SU18H, NM223, NL223, LionsCityG)

  • numer boczny (np. 1202, A609, 1001+1000 – składy zawsze z „+” )

  • numer linii (np. 138, E-6, S-9)

  • miejsce w którym znajduje się pojazd (np. Francuska, PlWilsona, MetroMarymont. W tagach nie umieszczamy spacji, kropek, przecinków, wyrażeń typu ulica, plac itd.

  • oraz ew. piątą (tematyczną, np. podczas tegorocznego fotografowania 1-go listopada dopisywaliśmy Tag WS2012. Powyższym „kluczem” kierujemy się podczas wpisywania Tagów.3 BEZDYSKUSYJNE ZASADY GALERII OMNI-BUSA
  Za złamanie którejkolwiek autor naraża się na usunięcie zdjęcia z galerii bez podania przyczyny. Przyczyny odnajdziesz poniżej.

 1. Gdy na zdjęciu wykonanym w słoneczny dzień któryś z boków pojazdu znajduje się w cieniu. Należy się tak ustawić, by obydwa boki wozu były oświetlone przez słońce (bądź obydwa mają znaleźć się w cieniu).

 2. Są różne techniki umieszczania tematu w kadrze – pojazd na środku zdjęcia (tzw. „złoty środek”), w prawym czy lewym boku, wyżej bądź niżej w stosunku do centrum kadru. Wszystkie są prawidłowe i tylko od Waszych umiejętności postrzegania zależy czy zdjęcie wyjdzie ciekawie. Należy jednak pamiętać, że ilość asfaltu w dolnych partiach zdjęcia powinna być trzykrotnie mniejsza niż ilość „nieba” w wyższych partiach. Im mniej asfaltu, chodnika, znaków drogowych, latarni, koszy na śmieci, słupków tym lepiej. Pod żadnym pozorem wymienione wyżej „konstrukcje” nie mogą zasłaniać pojazdu.

 3. Nadmierne przeskalowanie wywołujące ubytki w jakości (kompresja), zbyt małe przeskalowanie i zdjęcia ponadwymiarowe. Zdjęcia nie powinny być mniejsze niż 800x600px i nie większe niż 1024x683px. (nie dotyczy to albumów „Ciekawostki” i „Freestyle” – tam możecie dawać dowolne wielkości, zgodne z rozsądkiem). Idealna „waga” zdjęcia przy wymiarach między 800x600 a 1024x683 to 250-400KB. Maksymalna dopuszczalna to 650KB.